Sieciech Toporczyk Sieciech Toporczyk
1005
BLOG

Podwodne wrakowisko - muzeum na lagunie Chuuk.

Sieciech Toporczyk Sieciech Toporczyk Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

    Wielka podwodna nekropolia japońskiej marynarki, następstwa amerykańskiej "Operacji Hailstone".

imageimage

   Atol Chuuk (dawniej Truk) składa się z siedmiu głównych grup wysp, leżących w Archipelagu Karoliny Wschodnie, około 1028 km na południowy wschód od Guam i około 5436 km na południowy zachód od Hawajów. Całkowita powierzchnia Chuuk, włączając wyspy zewnętrzne, wynosi około 128 km2. Podczas II wojny światowej była jedną z najważniejszych baz japońskiej floty zajmującą strategiczną centralną pozycję między Japonią a bazą Rabaul w Archipelagu Bismarcka, Wyspami Salomona i atolem Eniwetok na Wyspach Marshalla. Stąd koordynowany był atak na Pearl Harbor, a po bitwie o Wyspy Marshalla laguna stała się dla amerykańskiej Floty Pacyfiku główną przeszkodą na drodze do Japonii.

imageimage

    Płytka i rozległa laguna zapewniała dobre kotwicowisko, osłonięte wokół rafą koralową i górzystymi wysepkami. Baza służyła także za punkt przeładunkowy zaopatrzenia i sprzętu w drodze z Japonii na wyspy południowego Pacyfiku. W trakcie lotniczo-morskiej operacji Hailstone w dniach 17-18 lutego 1944 roku, marynarka amerykańska uderzyła na japońską bazę morską Truk. Na skutek dwudniowych ataków lotnictwa i okrętów zatopiono w lagunie Truk i w jej okolicach: dwa japońskie lekkie krążowniki („Agano” i „Naka”), lekki krążownik szkolny „Katori”, cztery niszczyciele, głównie starszych typów („Oite”, „Fumizuki”, „Maikaze”, „Tachikaze”), kilka mniejszych okrętów i 32 statki transportowe o łącznej wyporności ok. 200 000 ton. Z zatopionymi statkami utracono wielu żołnierzy i materiału wojennego. Podczas amerykańskiej operacji Hailstone zrzucono 369 bomb o wadze 454 kg, 498 bomb o wadze 227 kg i 70 torped. Zniszczono też na ziemi lub zestrzelono ponad 250 japońskich samolotów. Operacja była amerykańskim sukcesem, odniesionym przy minimalnych stratach własnych: 25 samolotów i jeden uszkodzony lotniskowiec. Atak zakończył pełnienie przez Truk istotnej roli jako bazy japońskiej, powodując duże straty w sprzęcie i uniemożliwiając wsparcie japońskich obrońców Eniwetok. Atol nie był zdobywany przez amerykanów, do końca wojny pozostał odcięty od innych japońskich garnizonów.

imageimage 

imageimage

    Dzisiaj laguna to podwodne cmentarzysko reliktów, fantastycznie zachowane wraki leżą stosunkowo blisko siebie, porośnięte rafą koralową, doskonale widoczne pod wodą. Są istnym rajem dla płetwonurków i eksploratorów. Wraki przez ponad 70lat przekształciły się w przepiękne sztuczne rafy, które jak magnes przyciągają turystów z całego świata.

Dla Kurażu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości